Az alanyi adómentesség fogalma sokunk számára újdonság lehet, különösen akkor, ha éppen új vállalkozást indítunk. Összeszedtük, hogy mi mindenre kell figyelni, amikor az alanyi adómentességet választjuk adózási formának, legyen szó KATA-s vagy nem KATA-s vállalkozóról.
De mi is pontosan az alanyi adómentesség?
Ez azt jelenti, hogy a vállalkozó nem számol fel áfát az értékesített termék után a magánszemélynek kiállított számlán. Ez a forma különösen vonzó lehet a KATA-s vállalkozók számára, hiszen nemcsak anyagi előnyökkel jár, de egyszerűsíti az adminisztrációs teendőket is.
Az alanyi adómentesség értékhatára jelenleg 12 millió forint éves árbevétel. Azok, akik ennél kisebb éves bevételeket érnek el, mentesülnek az általános forgalmi adótól.
Hogy miben különbözik az alanyi adómentesség az áfás adózástól?
Az alanyi adómentesség esetén a vállalkozónak nem kell áfát fizetnie az államnak, így alacsonyabb áron kínálhatja a termékeit. Azonban a profit általában szintén alacsonyabb, mivel a szükséges termék beszerzésekor az áfát legtöbbször neki kell fizetnie.
Mi a helyzet a tárgyi adómentességgel?
Ebben az esetben csak bizonyos tevékenységekre vonatkozik az áfa-mentesség. Például nonprofit szervezeteknél vagy bizonyos oktatási tevékenységeknél alkalmazható.
És mikor érdemes választani az alanyi adómentességet?
Általában akkor, ha nem viszonteladóként, hanem magánszemélyeknek értékesítünk, vagy magas árréssel dolgozunk.
Fontos tudni, hogy az alanyi adómentesség nem csak KATA-s vállalkozóknak jár, hanem más adózási formák esetén is választható.
Ha év közben alakult vállalkozásunk, számolnunk kell a keret napi arányosításával, de mindig figyelembe kell venni az éves 12 millió forintos határt.
És mi történik, ha átlépjük az értékhatárt?
Különösen év végén van esélyünk elszámolni magunkat, ilyenkor érdemes jobban odafigyelni a bevételeinkre. Ha alanyi adómentes vállalkozóként túllépjük az éves 12 millió forintot, a kereten határt átlépő számlát már áfásan kell kiállítani, és rögtön át is kell jelentkezni az áfa hatálya alá. Ebben az esetben mindenképpen érdemes egy könyvelőt is felkeresni.
Ha a KATA-keretben lépjük át az éves keretet, a 12 millió forint feletti bevétel után 40% adót kell fizetni.
A bevételi értékhatár túllépésnek még egy következménye van, a következő két évben nem vehetjük újra igénybe az alanyi adómentességet, hanem megmaradunk az áfás adózó kategóriában. Ilyenkor az adószámunk megváltozik, a 9. számjegy 1-ről 2-re változik, vagyis az áfakód átalakul. Sürgős számlázás esetén (mikor még az adóhatóság nem dolgozta fel a kérelmet) át lehet ezt állítani a számlázóprogramban. Ezen kívül 15 napon belül szükséges nyitni egy vállalkozói bankszámlaszámot.
Mire kell figyelni a számlázás során, ha alanyi adómentesek vagyunk?
Azonnali utalásos vagy későbbi készpénzfizetés esetén a vevőnek az áfa felszámolása nélkül állítjuk ki a számlát. A számlázóprogramban úgy kell beállítani, hogy a számlán feltétlenül jelezze: alanyi mentes, ilyenkor a %-ot tartalmazó sor általában üresen marad, ezt mindenképpen érdemes alaposan tanulmányozni, nehogy később gondot okozzon a NAV felé való elszámoláskor.
Még egy jó tanács: azonnali készpénzfizetéskor nyugtát kell kiállítani akkor is, ha a vevő nem igényli a számlát.